Κυριακή 22 Απριλίου 2018

Τρίποντα και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφεραν την ήττα για τον ΑΓΣΙ(vids,pics)

Την ήττα γνώρισε εντός έδρας ο ΑΓΣΙ από τον Ιωνικό Iωνίας με σκορ 80-65 και υποχώρησε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία. Η ομάδα του Τσουκανέλη δεν ήταν συνεπής στα αμυντικά της καθήκοντα με αποτέλεσμα να δεχθεί 80 πόντους. Φυσικά σε αυτό συντέλεσε και η τρομερή ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6,75 την οποία είχαν οι παίχτες του Πετρόπουλου, που σημείωσαν 13 τρίποντα. Πλέον ο ΑΓΣΙ μετρά 6 σερί ήττες στο πρωτάθλημα, με την τελευταία νίκη να είναι κόντρα στους Ίκαρους Τρικάλων στις 11/2. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σιδηροηλίας που σημείωσε 25 πόντους, ενώ από τον ΑΓΣΙ, ο Ζαμπέτης είχε 21.

Ο κόουτς Τσουκανέλης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Γεωργίου, Ζαμπέτη, Φίλιο, Μάκη και Μπαρτζώκα, ενώ ο κόουτς Πετρόπουλος επέλεξε τους Σιδηροηλία, Βαρίτη, Γεωργιάδη, Κοντέ και Αναστασιάδη. Στην πρώτη περίοδο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και καμία ομάδα δεν πήρε μεγάλες διαφορές. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον ΑΓΣΙ μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή 21-19. Για τους φιλοξενούμενους ο Σιδηροηλίας είχε ήδη 8 πόντους. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τσουκανέλη άρχισε να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματά της και στο 14΄προηγήθηκε με 27-23. Ο ΑΓΣΙ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 36-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 22΄, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την πρωτοπορία στο σκορ με 42-39, όμως από εκείνο το σημείο και μετά η κατάσταση άλλαξε. Στο 25΄ με σερί 10-2, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 49-44, ενώ στο 29΄ ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (56-46). Η ομάδα του Πετρόπουλου έτρεξε επιμέρους σκορ 26-13 στην τρίτη περίοδο, με τον Σιδηροηλία να είναι η "αιχμή του δόρατος" σημειώνοντας 13 πόντους. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ζαμπέτη στη λήξη της περιόδου μείωσαν σε 49-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες Τσουκανέλη προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως τα εύστοχα τρίποντα των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, που ήταν πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, δεν επέτρεψαν να γίνει η ανατροπή. Τελικά ο ΑΓΣΙ γνώρισε την ήττα από τον Ιωνικό. Πλέον η ομάδα του Τσουκανέλη έχει ακόμα 3 αγώνες μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος, αρχίζοντας την επόμενη αγωνιστική με μία δύσκολη εκτός έδρας αποστολή κόντρα στον Ζέφυρο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19,36-32,49-58,65-80

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Λελούδας

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης): Γεωργίου 12(1), Ζαμπέτης 21(3), Μπαρτζώκας 5, Βάσσης, Αντωνίου 2, Καννής 3(1), Τζίμας, Μάκης 4, Βάτσιος, Εξαρχόπουλος, Φίλιος 8, Θώδης 10

Ιωνικός Ιωνίας (Πετρόπουλος): Μητακίδης 5, Παουλεάνου 14(4), Ιγγλέζος, Γεωργιάδης 9(1), Κοντέ 5(1), Μαδεμέλης, Βαρίτης 16(4), Χαρίτος, Δελής, Γιαννούλης, Σιδηροηλίας 25(1),Αναστασιάδης 6(2)