Σάββατο 28 Απριλίου 2018

Με σπουδαία εμφάνιση του Τσιρώνη, τα Νομικά Επαγγέλματα πήραν το ντέρμπι

Σπουδαία νίκη κατέκτησε το Σάββατο το βράδυ η ομάδα των Νομικών Επαγγελμάτων απέναντι στους Έμπορους με σκορ 72-67. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια, με την ομάδα του Ιωαννίδη να είναι καλύτερη στις λεπτομέρειες και να φτάνει στην 4η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Σπουδαία εμφάνιση για του νικητές από τον Τσιρώνη που σημείωσε 25 πόντους ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Αντωνιού με 23 και Μάκης με 20 πόντους.

Ο Ιωαννίδης επέλεξε να ξεκινήσει στην αρχική του πεντάδα τους Δημητρούλα, Ιωαννίδη, Λεονταρή, Τσιρώνη και Κατσιούλη, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παπαδόπουλος επέλεξε τους Σιάπκα, Κυριάκο, Αντωνίου, Μάκη και Βλάχο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με αυτή των Νομικών Επαγγελμάτων να έχει το προβάδισμα με 16-12. Όμως οι Έμποροι με σερί 10-0 τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, πήραν τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν με 22-16 στο 10΄. Στο 14΄, οι Έμποροι με σερί 9-5 ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-21). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Ιωαννίδη με επιμέρους σκορ 9-0 μείωσε στον πόντο τη διαφορά (30-31 στο 18΄) Ημίχρονο με τους Εμπόρους μπροστά στο σκορ με 34-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τσιρώνη να ηγείται επιθετικά, τα Νομικά Επαγγέλματα έτρεξαν σερί 20-12 στο 28΄με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ με 50-46. Το επιμέρους σκορ τους τρίτου δεκαλέπτου ήταν 22-14 υπέρ της ομάδας του Ιωαννίδη, πράγμα που αποδεικνύει ότι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη για να φτάσουν στη νίκη. Τα Νομικά Επαγγέλματα είχαν ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους (64-55 στο 34΄) και κατόρθωσαν να διαφυλάξουν την πρωτοπορία τους στο σκορ, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε σημαντική νίκη. Στο 4-2 το ρεκόρ μετά από 6 αγωνιστικές για την ομάδα των Νομικών Επαγγελμάτων, η οποία παραμένει κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη μεριά, οι Έμποροι με αυτή την ήταν έχουν πλέον ρεκόρ 1-5.

Τα δεκάλεπτα: 16-22,30-34,52-48,72-67

Διαιτητές: Ντάφλος, Αθανασίου

Νομικά Επαγγέλματα (Ιωαννίδης): Υφαντής, Κωνής, Τσαμπαλάς, Τσουμάνης 3(1), Σακκάς, Ιωαννίδης 13, Κατσιούλης 10, Τσιρώνης 25(3), Δημητρούλας 13(1), Λεονταρής 8, Καραπάνος

Έμποροι (Παπαδόπουλος): Σιάπκας 5(1), Χατζής 5(1), Αντωνίου 23(1), Κυριάκος 4, Σιώτος 4, Κωνσταντινίδης 6(1), Μάκης 20(1), Βλάχος, Μπούκας, Μηλιώτης, Πανταζής