Κυριακή 29 Απριλίου 2018

3η νίκη για τους Επαγγλεματίες Υγείας με τον Θεοχάρους σε μεγάλα κέφια!

Την 3η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν το Σάββατο οι Επαγγελματίες Υγείας, αφού επικράτησαν της Πίνδου με σκορ 83-71 στο Νέο Κλειστό. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν όμορφο μπάσκετ στον κόσμο που παρακολούθησε το παιχνίδι, με τους Επαγγελματίες Υγείας να φτάνουν δίκαια στη νίκη. Τρομερή εμφάνιση από τον Θεοχάρους που τελείωσε το παιχνίδι με 38 πόντους όντας σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Ντόντης πρόσθεσε 15 πόντους για τους νικητές, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώτσης με 20 πόντους.

Οι Επαγγελματίες Υγείας ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους Κεφαλληνό, Καννελόπουλο, Ζυγούρη, Θεοχάρους και Ντιναλέξη, ενώ η Πίνδος είχε στην αρχική της πεντάδα τους Κώτση, Σκανδάλη, Ντάλλα, Νάστο και Παπασταύρου. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και καμία δεν είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα. Η λήξη της περιόδου βρήκε τους Επαγγελματίες Υγείας μπροστά στο σκορ με 26-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ντόντη να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό, πετυχαίνοντας 11 πόντους στο δεκάλεπτο, οι Επαγγελματίες Υγείας προηγήθηκαν με 38-29 στο 14΄. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Πίνδος με σερί 10-5, μείωσε σε 43-39. Το ημίχρονο βρήκε τους Επαγγελματίες Υγείας να είναι μπροστά με διαφορά 6 πόντων (49-43).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους νικητές. Στο 26΄με σερί 14-2 ανέβασαν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (63-45). Οι Επαγγελματίες Υγείας δυνάμωσαν την άμυνα τους στην τρίτη περίοδο, κάτι που τους έδωσε την ευκαιρία να χτίσουν μία πολύ καλή διαφορά. Το επιμέρους σκορ ήταν 19-9 υπέρ των Επαγγελματιών, με τον Θεοχάρους να έχει 13 πόντους στο δεκάλεπτο και να ηγείται επιθετικά της ομάδας του. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά στο 33΄ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (76-55). Η Πίνδος τρέχοντας σερί 16-7 μείωσε σε 83-71, σκορ που ήταν και το τελικό, με τους Επαγγελματίες Υγείας να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 3-3. Η Πίνδος μετά από αυτή την ήττα έχει ρεκόρ 1-5.

Τα δεκάλεπτα: 26-24,49-43,68-52,83-71

Διαιτητές: Ντάφλος, Βίνης

Επαγγελματίες Υγείας(Ζούμπας): Ζυγούρης 10(2), Θεοχάρους 38(1), Αλεξίου, Βάσσης, Ζούπας 2, Καννελόπουλος, Κεφαλληνός 4, Λάμπρης, Μάντζιος 3, Ντιναλέξης 11, Ντόντης 15, Παπατόλης

Πίνδος(Παππάς): Κώτσης 20(3), Σκανδάλης 8(1), Παπαδημητρίου 3(1), Νάστος 16, Ντάλλας 6, Παπασταύρος 3, Κότογλου 6, Λώλος 3(1), Γιώτης, Παυλόπουλος 6