Κυριακή 4 Μαρτίου 2018

Ανώτερος ο Φίλιππος Βέροιας υπέταξε τον ΑΓΣΙ

Δεν τα κατάφερε ο ΑΓΣΙ σήμερα το απόγευμα στο κλειστό της Λιμνοπούλας, αφού γνώρισε την ήττα με σκορ 87-63 από τον πρωτοπόρο Φίλιππο Βέροιας. Ανώτερη η ομάδα του Γκίμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέδειξε στο παρκέ ότι δίκαια βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Για τον ΑΓΣΙ ήταν μεγάλες οι απουσίες των Ζαμπέτη και Φίλιου σίγουρα στοίχισαν στην ομάδα του Τσουκανέλη. Για του Γιαννιώτες ξεχώρισαν οι Γεωργίου (17 πόντους) και Εξαρχόπουλος (16 πόντους), ενώ για του νικητές σπουδαίο παιχνίδι έκαναν οι Κοθράς (23 πόντους) και Καντάρκος (17 πόντους).

Ο Τσουκανέλης επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Γεωργίου, Εξαρχόπουλο, Καννή, Μάκη και Αντωνίου, ενώ ο Γκίμας τους Μόρα, Κόθρα,, Σουτζόπουλο, Παραπούρα και Τσιαγκλάγκανο. Ο Φίλιππος μπήκε από την αρχή του παιχνιδιού δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο 5΄ με 11-4. Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ακούμπησαν πολύ τη μπάλα στη ρακέτα, με τον Καντάρκο να είναι κυρίαρχος και να έχει τους 11 από τους 22 πόντους που σκόραρε η ομάδα του στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 14΄ η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, (33-20), όμως ο ΑΓΣΙ με σερί 8-3, κατάφερε να μειώσει στους 8 πόντους ένα λεπτό πριν το ημίχρονο (28-36).

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 27-16, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (65-44). Στην τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί, με τον προπονητή των γηπεδούχων να δίνει στα τελευταία 4 λεπτά χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Βάτσιο, Τσιλιγγαρίδη, Βάσση και Τσίγκα που είχε στην αποστολή της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 13-22,28-38,44-65,63-87

Διαιτητές: Θεοδώρου, Γαζέτας

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γεωργίου 17, Βάσσης, Μπαρτζώκας 11, Καλφαλίδης, Αντωνίου 2, Καννής 3, Βάτσιος 2, Μάκης 8, Τσιλιγγαρίδης, Εξαρχόπουλος 16, Τσίγκας, Θώδης 4

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Μόρας, Τόκας Α., Τσεσμετζίδης, Τόκας Π., Βάλιος 7, Τσιαγκλάγκανος 7, Μαρκόπουλος 4, Καβαργύρης 4, Κοθράς 23, Παραπούρας 15, Σουτζόπουλος 11, Καντάρκος 17