Κυριακή 18 Μαρτίου 2018

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κακιούζη, πήρε το ντέρμπι με τον ΑΓΣΙ η Νικόπολη

Μεγάλη νίκη σημείωσε η ομάδα της Νικόπολης στα Γιάννενα απέναντι στον ΑΓΣΙ το μεσημέρι της Κυριακής με σκορ 78-69. Οι παίχτες του Μυριούνη ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Κακιούζης που σημείωσε 27 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Για τον ΑΓΣΙ καλό παιχνίδι έκαναν οι Γεωργίου με 20 πόντους και Μπαρτζώκας με 18.

Ο κόουτς Τσουκανέλης επέλεξε να ξεκινήσει με τους Γεωργίου, Φίλιο, Εξαρχόπουλο, Αντωνίου και Μπαρτζώκα στην αρχική του πεντάδα, ενώ ο κόουτς Μυριούνης διάλεξε τους Τσιτσώνη, Κακιούζη, Νίκα, Μακρόπουλο και Μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο στην πρώτη περίοδο και στο 8΄ προηγήθηκαν με 19-10. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Μυριούνη μπροστά στο σκορ με 19-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στα πρώτα τρία λεπτά, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-3 και μείωσαν τη διαφορά στον ένα πόντο (21-22). Ο προπονητής των φιλοξενούμενων αναγκάστηκε να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, το οποίο φάνηκε να λειτουργεί ευεργετικά για την ομάδα του, αφού στο 16΄ με σερί 11-3, ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (33-24). Η Νικόπολη έλεγχε το παιχνίδι σε εκείνο το σημείο και μάλιστα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφια διαφορά στο σκορ (46-34). Μεγάλος πονοκέφαλος για τον ΑΓΣΙ ήταν στο ημίχρονο ο Κακιούζης, ο οποίος είχε σημειώσει ήδη 18 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίχτες του Τσουκανέλη άρχισαν να αφυπνίζονται και με τον Γεωργίου να τους οδηγεί επιθετικά, σημειώνοντας 6 σερί πόντους στα πρώτα δύο λεπτά, μείωσαν σε 46-40 στο 22΄. Η τρίτη περίοδος ήταν καλή για τους γηπεδούχους, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 18-13 υπέρ τους, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά στο τέλος της στους 7 πόντους (59-52). Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα που είχαν και με επιμέρους σκορ 19-17, πήραν τελικά το ντέρμπι και το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-19,34-46,52-59,69-78

Διαιτητές: Σταθόπουλος,Ασημάκη

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γεωργίου 20, Βάσσης, Μπαρτζώκας 18, Καλφαλίδης 7, Αντωνίου, Κολόκας, Καννής 11, Μάκης 4, Τσιλιγγαρίδης, Εξαρχόπουλος, Φίλιος 3, Θώδης 6

Νικόπολη (Μυριούνης): Βαγενάς 11, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 13, Σταμούλης, Κακιούζης 27, Παπαμιχαήλ 3, Γεωργάκης, Νίκας 12, Μακρόπουλος 6, Μπέλλος, Μπάλας 6