Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2018

Με δίδυμό «φωτιά» τους Πάτρα και Πανάρα, ο ΠΑΣ πήρε εύκολη νίκη

Το 14/14 έκανε με άνεση ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 89-48. Η ομάδα του Σδράκα ήταν επιβλητική και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές του ΠΑΣ οι Πάτρας με 24 πόντους και Πανάρας με 21.

Η αρχική πεντάδα που επέλεξε ο κόουτς Σδράκας αποτελούνταν από τους Αναγνώστου, Γιωτάκη, Πανάρα, Πάτρα και Μάντζιο Δ., ενώ από την άλλη μεριά, ο κόουτς Αλεξίου επέλεξε τους Μπέζα, Βαζούκη, Μπάμπο, Μητσιώνη και Δρίκο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν συγκεντρωμένα στον αγώνα και στο 3΄ προηγούνταν με 8-2. Η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα στο 6΄ (19-6), με τη λήξη του δεκαλέπτου, να βρίσκει τον ΠΑΣ να προηγείται με 13 πόντους διαφορά (26-13). Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα των γηπεδούχων ήταν πολύ καλή, με αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις 8 πόντους. Ημίχρονο με το σκορ στο 47-21 υπέρ της ομάδας του Σδράκα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ, εκτόξευσε γρήγορα τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα (66-24 στο 24΄) και το παιχνίδι άρχισε σταδιακά να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Στην τρίτη περίοδο, ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα απέδωσε πολύ όμορφο μπάσκετ, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, που οδηγούσε σε εύκολα καλάθια. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 30-12. Το τελικό σκορ ήταν 89-48 με τον ΠΑΣ να φτάνει άνετα στη νίκη. Για τον Πρωτέα, ξεχώρισε ο Βουζούκης, που σημείωσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-13,47-21,77-33,89-48

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Σδράκας): Μιχαήλ 6, Πανάρας 21, Μουζακίτης 14, Τσίρμπας-Αναγνώστου 2, Μακρής, Ζήκος, Χρυσοσπάθης 2, Μάντζιος Δ. 7, Πάτρας 24, Πανταζής 3, Μάντζιος Π. 4, Γιωτάκης 6

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Χρήστου 1, Βαζούκης 15, Μητσιώνης 12, Κάτσης, Μπέζας 8, Μπάμπος 4, Αδαμίδης 4, Δρίκος, Αθανασίου 4