Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2018

Δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν πολύτιμη νίκη οι Μολοσσοί

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα των Μολοσσών, αφού επικράτησε του Λούρου με σκορ 66-60 για την 13η αγωνιστική του Β΄ ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Πρωταγωνιστές για την ομάδα των Μολοσσών ήταν ο Σχίζας με 16 πόντους και ο Γρηγοριάδης με 13. Με αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 7-6.

Ο Καρβούνης επέλεξε στην αρχική πεντάδα τους Τσουκανέλη, Γρηγοριάδη, Χίντζιο, Γούλα και Σχίζα, ενώ για τον Λούρο ξεκίνησαν οι Μπίρης, Κόψαρης, Μπαμπαλιάμης, Λαδιάς και Πέτρου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο γρήγορα στο πνεύμα  του αγώνα και πήραν προβάδισμα 6 πόντων (13-7) στο 6΄. Η ομάδα του Καρβούνη, έκλεισε γρήγορα την ψαλίδα και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με του φιλοξενούμενους μπροστά για ένα πόντο (18-17). Στη δεύτερη περίοδο, οι Μολοσσοί παρουσίασαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο και στις δύο πλευρές του γηπέδου και το επιμέρους σκορ ήταν 20-10 υπέρ τους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με εντυπωσιακό τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου από τον Χίντζιο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Μολοσσοί είχαν το μομέντουμ του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν ακόμα και με 14 πόντους στο 23΄ (46-32). Όμως σε εκείνο το σημείο ο Λούρος αντέδρασε και με σερί 11-0 μείωσε στους 3 πόντους τη διαφορά (46-43 στο 26΄). Στην τέταρτη περίοδο είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια μικρή διαφορά που κυμαίνονταν από 2 έως 5 πόντους. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Καρβούνη, αφού δύο λεπτά πριν από τη λήξη, είχαν μειώσει τη διαφορά μόλις στους 2 πόντους (62-60). Τελικά οι Μολοσσοί διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και έφτασαν σε μία πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18,37-28,56-50,66-60

Μολοσσοί (Καρβούνης): Καρβούνης, Δρούγκας, Τσουκανέλης 6(1), Γρηγοριάδης 13(3), Στραγάλης 10, Παπαγεωργίου, Χίντζιος 16(3), Πέτσης, Σχίζας 3, Γούλας 9(1), Μάνος 9(1)

Λούρος: Λαδιάς 8, Μπίρης 13, Κόψαρης 6(1), Γιώτης 9(1), Συγιάννης 7(1), Χριστιάς, Κονάκης 9, Μπεκιάρης 4(1), Νίσης, Μπαμπαλιάμης Γ, 4. Μπαμπαλιάμης Θ, Πέτρου