Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018

Πήρε το τοπικό ντέρμπι και έφτασε τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα το IBC

Το IBC ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Σπάρτακο, αφού κέρδισε με σκορ 77-55. Ο αγώνας είχε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς το δεύτερο IBC αντιμετώπιζε τον 3ο Σπάρτακο. Το IBC παρουσιάστηκε πιο έτοιμο για τις ανάγκες ενός τέτοιου σημαντικού αγώνα και έφτασε δίκαια στην 10η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό και αμφίρροπο στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Ο Σπάρτακος είχε στην βασική του πεντάδα τους Κόρδα, Ζήση, Κούργια, Κολιγιώτη και Λαμπρόπουλο, ενώ ο κόουτς Βλάχος επέλεξε για τους φιλοξενούμενους τους Κρικώνη, Πρέντζα, Χρύση, Πατραμάνη και Δάσκαλο. Το IBC πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και έφτασε να προηγείται με 22-7 στο 8΄ . Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι απάντησαν και με σερί 9-0 μείωσαν σε 16-22. Τελικά η περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να απολαμβάνουν διαφορά 10 πόντων (16-26). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν απολύτως ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, αφού το επιμέρους σκορ ήταν 15-15. Έτσι το IBC προηγούνταν στο ημίχρονο με 41-31.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Βλάχου δυνάμωσε την άμυνά της και δυσκόλεψε πολύ τους γηπεδούχους. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν μόλις 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ σημείωσαν 18. Η τέταρτη περίοδος, όπως και η δεύτερη, ήταν ισορροπημένη με το επιμέρους σκορ στο 18-18 για τις δύο ομάδες. Χρύσης (19 πόντους), Κρικώνης (12 πόντους) και Πρέντζας (11 πόντους) ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ για τον Σπάρτακο καλό παιχνίδι από τον Ζήση με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:16-26,31-41,37-59,55-77

Σπάρτακος (Κάϊκας): Τάσσος 2, Κόρδας 2, Κοσμάς, Ζήσης 20, Λαμπρόπουλος 7, Κολιγιώτης 2, Κιμισκίδης 10, Νικηφορίδης, Μπατής, Δήμας, Κούργιας 8, Παπανικολάου 4

IBC (Βλάχος): Κακατσίδης 4, Ματσάγγας 6, Κρικώνης 12, Κουλουμπής, Πρέντζας 11, Τώνης 6, Πατραμάνης 2, Μάλλιος 7, Λύγδας, Χρύσης 19, Τσιρώνης 2, Δάσκαλος 8