Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Α.Ο. Φιλοθέης-Α.Ο. Κόνιτσας 63-50: Προστάτεψε την έδρα του ο Α.Ο. Φιλοθέης έχοντας 4 πρωταγωνιστές

Γρήγορα άφησε πίσω του την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Α.Ο. Φιλοθέης επικρατώντας σήμερα το μεσημέρι στο Τ9 Άρτας με 63-50 του Α.Ο. Κόνιτσας. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας της Άρτας στο πρωτάθλημα.

Παππάς με 18 πόντους, Μπαρκούζος με 14, Σιαμαντάς με 13 και Φουρκής με 11 ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα του Μάριο Ζολώτα. Βλάχος και Ζαφείρης σημείωσαν 14 πόντους από πλευράς φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία από το πρώτο δεκάλεπτο με το 18-14 του 10΄ να γίνεται 31-25 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα στο 30΄ (44-38) φτάνοντας τελικά στη νίκη με 63-50.

Στο 1-1 το ρεκόρ του Α.Ο. Φιλοθέης που την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει την Άνω Πόλη σε τοπικό ντέρμπι. Ο Α.Ο. Κόνιτσας γνώρισε τη 2η συνεχόμενη ήττα του με το ρεκόρ του να είναι πλέον 1-2 και την επόμενη αγωνιστική να υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 31-25, 44-38, 63-50

Διαιτητές: Τσώλης-Γαληνάς Χρ.

Α.Ο. Φιλοθέης (Ζολώτας Μ.): Παππάς Θ., Χήρας 2, Φουρκής 11(3), Γιαννάκος 2, Παππάς Κ. 18(5), Λάμπρου 3(1), Βάντζος, Γάκης, Βλάχος, Πλακούτσης, Μπαρκούζος 14(2), Σιαμαντάς 13

Α.Ο. Κόνιτσας (Τσιαλιαμάνης): Περτζεμλίδης 9(3), Ζαφείρης 14, Στέρπης, Μπάτσης 6, Βλάχος 14(4), Ντόνας, Σακκάς 7