Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021

Βίκος Α.Σ.Ι.-Αστράκα BC 46-67: Με 4 διψήφιους το 2/2 για την Αστράκα

Τοπικό ντέρμπι διεξήχθη χθες το βράδυ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με τον Βίκο Α.Σ.Ι. να είναι τυπικά γηπεδούχος υποδεχόμενος την Αστράκα B.C. στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα του coach Παπανικολάου έφτασε στη νίκη με 67-46 κάνοντας το 2Χ2, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Τάσσο με 13, με τον Μελισσόβα να έχει 12, και τους Μπάρκα και Κώστα Τάσσο 10. Μίμης Πανταζής με 15 ο καλύτερος του Βίκος Α.Σ.Ι.

Με την καλή της άμυνα η Αστράκα BC είχε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-8 και διατηρούνταν μπροστά και στο τέλος του ημίχρονου με 34-26.

Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο στην τρίτη περίοδο (52-36 στο 30΄) με την Αστράκα να ολοκληρώνει ιδανικά το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη με 67-46.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 26-34, 36-52, 46-67

Διαιτητές: Πλιάκος-Γκούμας

Βίκος Α.Σ.Ι. (Καΐκας): Σοσώνης, Πανταζής 15(1), Κίτσιος 6(2), Περτζεμλίδης 9(3), Κουτάλης 5(1), Τσαπρούνης 5, Τούλιας 4, Καλλής 2

Αστράκα BC (Παπανικολάου-Καρατζένης): Φουρλάνης 9(1), Μελισσόβας 12, Τάσσος Π. 2, Παπαγεωργίου, Νυφαντής 7(1), Μπάρκας 10(1), Αντωνίου, Ασπιώτης, Τασιούλας, Σιάλδας 4, Τάσσος Δ. 13, Τάσσος Κ. 10